Bireysel Emeklilik Aracılığı Sınav Eğitimi

Eğitimin amacı

Katılımcıların eğitim süresince sınava yönelik gerekli bilgileri edinerek, Bireysel Emeklilik Aracıları sınavında başarılı olması ve BES aracılığı lisansı almaya hak kazanmaları amaçlanır.

Eğitimin içeriği

BES aracılık sınavı:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı (55 soru)
  • Temel İşletme ve İktisat (5 soru)
  • Sigortacılık (5 soru)
  • Satış Yönetimi ve Pazarlama (15 soru)
  • Finans ve Yatırım Araçları (20 soru)

bölümlerinden oluşmaktadır. Eğitimde her konuya sınavdaki ağırlığıyla orantılı şekilde yer ayrılır. Eğitimlerde sınavlarda çıkabilecek örnek soru çözümleri yapılır. Ayrıca, adayların eğitim dışında da çalışabilmesi için kaynak paylaşımında bulunulur.

Eğitimden kimler yararlanabilir?

Bireysel emeklilik alanında hizmet veren emeklilik şirketleri, acenteler ve brokerlar başta olmak üzere banka ve sigorta acentelerinin satış bölümlerinde ya da yönetici pozisyonlarında görev almak isteyenler ve bireysel olarak bu sınava girerek BES aracı lisansı almak isteyenler bu eğitimden faydalanabilir.

BES aracılığı lisansı nasıl alınır?

BES aracılığı lisansı alabilmek için öncelikle EGM sitesi üzerinden ya da bağlı olduğunuz emeklilik şirketi aracılığıyla sınav başvurusu yapmanız gerekir. BES aracı kartına hak kazanmak için sınavda sorulan 100 sorudan en az 65'ine doğru yanıt vermek gerekir. Sınav soruları çoktan seçmeli olup (5 seçenekli), yanlış cevaplar, doğruları götürmez. Sınavlar elektronik ortamda bilgisayar başında yapılır ve sorular sınav öncesinde her adayın bilgisayarına farklı soru seti gelecek şekilde sisteme yüklenir. Sınavlar hakkında detaylı bilgiye Emeklilik Gözetim Merkezi sitesinden erişebilirsiniz.

BES aracılığı lisansı ne işe yarar?

Bireysel emeklilik satışı yapabilmek için BES aracılığı sertifikasına sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmelerinde satışı gerçekleştiren emeklilik şirketi aracısının imzası yer alır. Bu kişinin BES aracı kartı sahibi olması zorunludur. Sınav sonucunda kazanılan lisans mesleki yeterliliği gösterir geçerli bir belgedir.

Eğitimin süresi

BES aracılığı lisans sınav eğitimi 2-4 gün arası değişmektedir. Önerilen süre 4 gün olup, hızlandırılmış programla 2 günlük yoğun bir hazırlık çalışması da yapılabilmektedir.