Temel Finans Matematiği Eğitimi

Eğitimin amacı

Temel finans matematiği eğitimi

Eğitimin içeriği

Temel finans matematiği eğitiminde:

  • Paranın zaman değeri ve faiz hesaplamaları
  • Getiri ve risk hesaplaması
  • Anüite hesaplamaları
  • Fiyatlama modelleri
  • Piyasa değeri, EBITDA, F/K oranı hesaplamaları
  • Teknik analiz nasıl yapılır?
  • Menkul kıymet değerlemeleri
  • Şirket değerleme yöntemleri

başta olmak üzere ihtiyaca yönelik temel finans matematiği konularını içerir. Eğitimden SPL sınavlarına yönelik yararlanmak isteyen katılımcılar için sınav kapsamında yer alan tüm konular önem derecelerine göre içerikte yer alır.

Eğitimden kimler yararlanabilir?

Finans matematiğinin işleyişini anlamak ve finansal analiz yeteneklerini geliştirmek isteyen her düzeyde çalışan ile SPL düzey 3, türev araçlar, kurumsal yönetim ve kredi derecelendirme lisansı almak isteyenler eğitimden faydalanabilir.

SPL düzey 3 lisansı nasıl alınır?

SPL düzey 3 lisansı alabilmek için SPL tarafından düzenlenen sınavlara katılarak, 12 dersten geçme notu olan 50 ve üzeri not almak ve tüm sınavlarda 60 ve üzeri not ortalaması yakalamak gerekir. Sınavlar, genelde Aralık ve Mayıs aylarında olmak üzere yılda 2 kez düzenlenmekte olup, sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 4 yıldır. Bu süre içerisinde lisans almak için gerekli şartları yerine getiremeyen adayların 4 yılı aşan sınav sonuçları geçerliliğini kaybeder. Sınavlar hakkında detaylı bilgiye SPL sitesinden erişebilirsiniz.

SPL lisansı ne işe yarar?

Başta yatırım ve portföy yönetim şirketleri ile bankalar olmak üzere birçok finans kuruluşunda özellikle yöneticilik pozisyonlarında çalışabilmek için SPL düzey 3 lisansına sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca SPL düzey 3 lisansı, finans ve portföy yönetim alanlarında çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini ölçme konusunda en geçerli lisans olarak kabul edilmektedir.

Eğitmen hakkında not

Endüstri mühendisi olan eğitmen Bora Tokgöz, SPL düzey 3 (ileri düzey) lisansına sahiptir.